wtorek, 4 stycznia 2011

Związek Szlachty Polskiej Oddział w Bydgoszczy 4 2009

KRONIKA


Alfabetyczny wykaz Członków Związku Szlachty Polskiej, którzy złożyli deklaracje przynależności do Oddziału w Bydgoszczy, a zatem należą do tego Oddziału :1.Andrzej Bogucki h. Awdaniec z Bydgoszczy, 2.Waldemar Chełchowski h. Lubicz ze Świecia n/Wisłą, 3.Jarosław Antoni Janczewski h. Dołęga z Bydgoszczy, 4.Tomasz Kozłowski h, własnego z Torunia,5.Romuald Franciszek Kromplewski h. Korab z Bydgoszczy, 6.Tadeusz Kromplewski h. Korab z Bydgoszczy,7.Agata Maria Lewandowska z Orłowskich h. Nowina z Solca Kujawskiego,8.Tadeusz Obrocki h. Rudnica z Piły,9.Janusz Franciszek Orlikowski h, Nowina z Miasteczka Krajeńskiego,10.Katarzyna Orlikowska h. Nowina z Solca Kujawskiego,11.Marian Orlikowski h. Nowina z Solca Kujawskiego,12.Monika Orlikowska h. Nowina z Solca Kujawskiego,13.Irena Nikodem z Orlikowskich h. własnego z Solca Kujawskiego,14.Aleksander Piotrowski h. Korwin z Krasnodaru, 15.Nadzieja Piotrowska h. Korwin z Moskwy,16.Karol Józef Rawicz – Kostro h. Rawicz z Bydgoszczy,17.Aleksander Sielicki h. Korczak z Krasnodaru,18.Michał Krzysztof Styp Rekowski h. własnego z Bydgoszczy,19.Jerzy Żenkiewicz h Półkozic z Torunia.

Jeszcze trochę o wyprawie na Białoruś
Prawie całą poprzednią Kronikę poświęciliśmy tej wyprawie, ale ciągle mamy niedosyt, że tak wiele ciekawych tematów, z powodu braku miejsca, zostało pominiętych Dlatego teraz chociaż dwie kartki chciałem dorzucić do tego tematu. Dodam, że wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez niezmordowanego w tym względzie naszego prezesa Oddziału, Andrzeja Boguckiego h. Awdaniec. Tematem tego krótkiego aneksu będzie nasz pobyt w tak zwanym Parku Ekologiczno – Radiacyjnym. Nie wiem na czym ta „ ekologia” tam polega, chyba na tym, że po radioaktywnym skażeniu przez wybuch w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, ludzie zostali z tego terenu wysiedleni, zaś przyroda pozostawiona sama sobie - niech się ratuje jak może.Opis zdjęć. Przed wjazdem do radioaktywnej strefy zakazują widoczne na zdjęciu tablice i siedzące przy rogatkach  umundurowane strażniczki.  Mimo to nasz prezes z uśmiechem szykuje się do wkroczenia w zakazaną zonę. W strefie ten pracownik naukowy z Mińska  już od 5 lat co miesiąc prze 15 dni bada wpływ promieniowania na owady, a następnie drugą połowę miesiąca wypoczywa w domu. Pokazuje nam, że  zawsze w kieszeni ma dozometr, tak jak lekarz pracowni RTG. Zawsze gdy wraca do domu, sprawdzają mu ilość napromieniowania, ale nigdy mu nie powiedzieli jaki jest wynik tego sprawdzenia. Opuszczone domy obrastają już roślinnością. Wewnątrz można jeszcze zastać niektóre meble, a nawet gazety i pocztówki z czasu tragedii czarnobylskiej.Nasza grupa kończy chłonięcie napromieniowania.

Dr Joanna Woyciechowska z USA z wykładem w Bydgoszczy
W dniach 31.05. – 2.06.2009 r. w Bydgoszczy http://www.bydgoszcz.pl/  przebywała dr Joanna Woyciechowska z USA – wybitny lekarz neurolog, członek Związku Szlachty Polskiej w USA. Przybyła na spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Stwardnienia Rozsianego SM w Bydgoszczy oraz Związek Szlachty Polskiej Oddział w Bydgoszczy. Głównym celem przybycia dr Joanny Woyciechowskiej - było wygłoszenie wykładu oraz spotkanie z chorymi i lekarzami. Związek Szlachty Polskiej Oddział w Bydgoszczy włączył się w przygotowanie opracowania Programu i zorganizował pobyt  kulturalno – krajoznawczy. 31.05.2009 r. zorganizowano wyjazd do Lubostronia, gdzie  zwiedzono klasycystyczny  Pałac Skórzewskich. W Bydgoszczy zwiedzano wspólnie miasto oraz modlono się w Katedrze przed obrazem „Matki Bożej z Różą” czyli „Matki Boskiej Pięknej Miłości” Patronki Bydgoszczy i Diecezji. http://www.katedrabydgoska.pl/sanktuarium/sanktuarium.php.htm
W restauracji „Ogniem i mieczem” http://www.ogniemimieczem.com/index.htm – o  tradycyjnym wystroju szlacheckim odbyło się spotkanie towarzyskie z organizatorami.1.06.2009 r. w poniedziałek odbyło się spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia Stwardnienia Rozsianego SM w Bydgoszczy przy ul. Swarzewskiej 10 w Bydgoszczy. Następnie nastąpił wyjazd do Torunia gdzie zwiedzono stare miasto. W godz. 17.00 – 19.00 w auli A1 Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy http://www.wsg.byd.pl  przy ul. Garbary 2, dr Joanna Woyciechowska wygłosiła piękny i nowatorski wykład dla chorych na stwardnienie rozsiane i ich rodzin pt. : „Nowe spojrzenie na SM ze strony mechanizmu choroby i jej leczenia”. Wykład zgromadził przeszło 200 słuchaczy. Po wykładzie dr Joanna Woyciechowska w bezpośrednim kontakcie z zainteresowanymi udzielała różnych porad dzieląc się z chorymi swoją wiedzą i wieloletnią praktyką. Wystąpienie dr Joanny Woyciechowskiej było przyjęte bardzo licznymi oklaskami i podziękowaniami. Dla dr Joanny Woyciechowskiej jak i również dla organizatorów był to najważniejszy moment. Warto było dla wszystkich chorych przyjechać pani doktor z USA i  poświęcić się bezinteresownie społecznie i honorowo zorganizować spotkanie w Bydgoszczy. Wieczorem w małym gronie odbyło się przy kolacji spotkanie z bydgoskimi lekarzami w restauracji  u Sowy przy  ul. Mostowej w Bydgoszczy. 2.06.2009 r. pani dr Joanna Woyciechowska zwiedziła Szlak Doliny Dolnej Wisły (Topolinek, Gruczno, Chrystkowo – śladami mennonitów). Komitet Organizacyjny m.in. stanowili : Monika Heinrich - główny organizator wizyty dr Joanny Woyciechowskiej w Bydgoszczy, Edmund Marciniak - prezes Stowarzyszenia Stwardnienia Rozsianego w Bydgoszczy), dr Andrzej Bogucki - prezes Związku Szlachty Polskiej Oddział w Bydgoszczy, dr inż. Romuald Kromplewski – sekretarz Związku Szlachty Polskiej Oddział w Bydgoszczy, dr Ewa Kiedrowicz – dyrektor Narodowego Banku w Bydgoszczy, Beata Czyżewska - wiceprezes Stowarzyszenia Stwardnienia Rozsianego w Bydgoszczy. 
Na zakończenie warto zaznaczyć, że dr Joanna Woyciechowska swoje wykłady wygłosiła m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku. Poniżej link do radiowego wywiadu z dr Joanną w Gdańsku: http://193.17.212.14/00168040001244142586.mp3 
(AB)
Opis zdjęć. Przed Restauracją Ogniem i Mieczem  w Bydgoszczy stoją od lewej: Prezes Oddziału ZSP Andrzej Bogucki, dr Joanna Wojciechowska i Romuald Kromplewski. Tutaj prezes z Panią doktor w pięknym Toruniu. O zmierzchu pracowitego dnia spotkanie Pani dr Wojciechowskiej z chorymi na SM.  Jak widać, aula w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy była zapełniona. Jeszcze kilka spostrzeżeń. Nawiązując do wizyty Pani dr Joanny Wojciechowskiej h.  Lubicz  w Bydgoszczy, jeszcze moja mała refleksja.
Poniżej dwa zdjęcia z restauracji Ogniem i Mieczem, wykonane kolejno po obu stronach tegoż samego stołu.
Na pierwszym nasz Szanowny Prezes dr Andrzej Bogucki siedzi pomiędzy Panią doktor n. med. Joanną Wojciechowską z USA, a Panią dr Ewą Kiedrowicz - dyrektor Narodowego Banku Polskiego i zarazem wykładowcą jednej z bydgoskich uczelni. Na drugim zdjęciu Romuald Kromplewski  Monika Heinrich.

Wizyta w dworku "Pod Dębami"
Wkrótce po wyborach Zarządu naszego Oddziału, prezes na zaproszenie skarbnika, prawdziwego Szlachcica , bo na swym NOWYM DWORZE, udał się do niego z wizytą. Na zdjęciu to widać:
Z lewej na swym ganku dworu Pod Dębami nasz skarbnik Pan Tomasz Kozłowski h. własnego i obok nasz prezes Andrzej Bogucki h. Awdaniec,  z plikiem dokumentów w ręku, by móc bardziej rzeczowo podyskutować o działaniach Oddziału. (R.K.)